I. Gyűjtőedény sérülés kárfelelősségi szabályai
I.1. A kárfelelősség általános szabályai
A hulladékgyűjtő edény használata során az ingatlanhasználó köteles a hulladékgyűjtő edényt rendeltetésszerűen használni, állagát megóvni.
A térítésmentesen biztosított hulladékgyűjtő edény ingatlanhasználónak felróható okból bekövetkező sérülése, törése, valamint eltűnése, megsemmisülése és rendeltetéstől eltérő használata miatt keletkezett kárt az ingatlanhasználó köteles megtéríteni az edény tulajdonosa részére.
A megfizetendő kártérítés összegét a jelen fül alján található, letölthető, pdf formátumú Területi Szolgáltatótól térítésmentesen igényelhető gyűjtőedények típusait összefoglaló táblázat tartalmazza edényméretenként.
Átvevő ingatlanhasználó a hulladékgyűjtő edényzetet további bérletbe nem adhatja, használatukat másnak át nem engedheti.
A hulladékgazdálkodási közszolgáltatási résztevékenység szüneteltetése esetén átvevő ingatlanhasználó nem köteles a hulladékgyűjtő edényzetet a Területi Szolgáltató székhelyén visszaszolgáltatni. Az edény az ingatlan területén tárolható.
Az ingatlan esetében bekövetkező tulajdonosváltozás során a korábbi tulajdonos köteles az edényzetet az új tulajdonos részére átadni. Amennyiben az átadási kötelezettségének az ingatlanhasználó nem tesz eleget, vagy az edényzetet a rendeltetésszerű használat során keletkezett elhasználódás mértékét meghaladó sérüléssel vagy állagromlással tudja csak visszaszolgáltatni, az Átvevő az edény tulajdonosa felé kárfelelősséggel tartozik.
I.2. A kárrendezés menete
A kárrendezést folyamatát a Területi Szolgáltató folytatja le.
Az ingatlanhasználó a kártérítési igény alapját képező eseményt köteles, annak bekövetkezését követően haladéktalanul, a Területi Szolgáltató felé a panaszkezelési szabályzatban rögzítettek szerint bejelenteni. A bejelentésnek tartalmaznia kell a kár rövid leírását, a rendezésre tett megoldási javaslatot, valamint a bejelentő rövid úton történő elérhetősége érdekében a telefonszámát.
A Területi Szolgáltató a bejelentést követően haladéktalanul megtekinti a hulladékgyűjtő edényzetet és belső vizsgálat során a felróhatóság kérdéséről döntést hoz a bejelentő nyilatkozata, a helyszíni vizsgálat, valamint a Társaság munkavállalóinak nyilatkozatai érékelését követően.
Az ürítési eljárás során a Területi Szolgáltató köteles az edényzet épségének, állagának megőrzéséről gondoskodni az alkalmazott technológiai eljárásnak megfelelően. Amennyiben kétséget kizáróan bizonyításra kerül, hogy a Területi Szolgáltató okozta az edényzetben bekövetkezett kárt, akkor köteles 15 napon belül, térítésmentesen az edényzet pótlásáról, kicseréléséről, illetve javításáról gondoskodni.
Amennyiben a károkozás az ingatlanhasználónak felróható, úgy az ingatlanhasználó köteles nyilatkozni arról, hogy a kár megtérítését vállalja és a felmerült kártérítés összegét az edény tulajdonosa részére megtéríti. Megjegyzendő, hogy ebben az esetben az ingatlanhasználó köteles az edényzet pótlásáról gondoskodni, hiszen ingyenesen újabb edényzet az ingatlanhasználó számára nem adható.
Az ingatlanhasználót megillető szavatossági jogok tekintetében a polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény szabályai az irányadók.